8 maja 2024
Mnogość projektów finansujących wynika z dążenia do zrównoważonego rozwoju, świadomego podejścia do konsumpcji oraz myślenia długofalowego. Dowodem na objęcie takiej strategii są dofinansowania będące odpowiedzią na proponowane przez Komisję Europejską liczne regulacje i akta prawne (w tym związane z projektem Fit for 55). W ramach Fit for 55 Unia Europejska miałaby do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną.
Table of Contents
ToggleDofinansowanie dofinansowaniu nie jest równe, podobnie jak produkty i rozwiązania, na które takie benefity się uzyskuje. Inwestując w odnawialne źródła energii, pompy ciepła czy szeroko zakrojone projekty termomodernizacyjne warto zwrócić uwagę na jakość, która będzie warunkować dłuższą żywotność inwestycji. Dobrej jakości, kompleksowe rozwiązania pozwalają na uzyskanie dofinansowań z różnych źródeł (łączonych) oraz zabezpieczenia się w technologię, która będzie skutecznie i efektywnie służyć przez wiele lat.
Wśród takich kompleksowych rozwiązań znajduje się nasz system SOLROOF. Dzięki SOLROOF otrzymujesz system BIPV — zintegrowaną fotowoltaikę ze stalowym poszyciem (panele FIT i FIT VOLT). Dodatkowo dach wyposażamy w obróbki blacharskie, stalowy system rynnowy i elementy instalacji PV (optymalizatory, inwerter, okablowanie) wysokiej jakości.
Do produkcji dachu SOLROOF wykorzystujemy niskoemisyjną stal XCarb® od ArcelorMittal. Stal XCarb® jest produkowana z materiałów pochodzących z recyklingu, korzystając wyłącznie z odnawialnej energii elektrycznej, dzięki czemu mamy realny wpływ na obniżenie emisji CO2, co może być istotnym czynnikiem w przypadku niektórych dofinansowań i dotacji.
W roku 2024 kontynuacja programu „Mój Prąd” w wersji 6.0 jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na proekologiczne rozwiązania w sektorze energetyki domowej. Znaczące jest dostosowanie wsparcia finansowego do dynamicznie zmieniającego się rynku i potrzeb beneficjentów, uwzględniające nowe technologie i zwiększoną moc instalacji.
Program „Mój Prąd” do tej pory oferował dofinansowanie dla przydomowych instalacji fotowoltaicznych. W poprzedniej edycji programu „Mój Prąd 5.0”, można było ubiegać się o dofinansowanie dla instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW. Kwota dofinansowania zależała od wcześniejszego korzystania z dotacji oraz od rodzaju instalacji, np. fotowoltaika, magazyny energii czy systemy zarządzania energią. Dofinansowanie mogło wynosić od 6 tys. do 7 tys. zł, a dodatkowo można było uzyskać dotację na inne elementy, takie jak magazyny energii, kolektory słoneczne czy pompy ciepła.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Urszula Zielińska, poinformowała o planowanym starcie naboru do programu „Mój Prąd 6.0″. Przewiduje się, że na kolejną edycję programu przeznaczony zostanie budżet w wysokości 400 mln zł, zgodnie z alokacją Funduszu na rzecz Efektywności Energetycznej (FEnIKS).
Jakie warunki należy spełnić, aby starać się o dofinansowanie w ramach Mój Prąd 6.0? Dokładne szczegóły poznamy w drugim kwartale 2024 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska sugerowało zwiększenie dotacji dla magazynów energii w ramach „Mój Prąd 6.0”, jednak szczegóły dotyczące zasad udzielania dotacji wciąż są przedmiotem prac.
Program „Czyste Powietrze” inicjuje gruntowną poprawę efektywności energetycznej budynków. Jego celem jest minimalizacja emisji szkodliwych substancji.
Dofinansowania są dedykowane zarówno na modernizację istniejących systemów grzewczych, jak i na realizację kompleksowych projektów termomodernizacyjnych, co przekłada się na znaczące obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości.
Program „Czyste Powietrze” trwa do 31 grudnia 2017 roku, a maksymalna kwota wsparcia wynosi 136 200 złotych na jedną nieruchomość. Zadaniem dofinansowania jest eliminacja starych źródeł ciepła, które są nieefektywne lub dalekie od przyjmowanych współcześnie standardów jakości. Jednak w tej edycji nastąpiły istotne zmiany.
„Czyste Powietrze” zapewnia wsparcie finansowe w przypadku modernizacji systemów grzewczych oraz termomodernizacji budynków. Od 22 kwietnia Dotacje w ramach programu “Czyste powietrze” będą przyznawane wyłącznie na pompy ciepła i kotły zgazowujące drewno oraz pellet, które zostały umieszczone na liście zielonych urządzeń i materiałów. Do 13 czerwca obowiązywać będzie okres przejściowy, aby producenci i dystrybutorzy mieli czas na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji i badań dla oferowanych urządzeń.
W związku z tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaleca ostrożność w podejmowaniu decyzji o zakupie wybranego modelu pompy ciepła.
Skorzystać mogą z niego zarówno właściciele jak i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych w takich domach (z osobną księgą wieczystą).
Wsparcie w ramach programu „Czyste powietrze” może zostać wykorzystane na projekty nierozpoczęte i w trakcie realizacji. Dodatkowo dofinansowanie jest w zasięgu nawet tych osób, których projekty zostały zakończone. Czynnikiem decydującym o rodzaju dostępnego wsparcia (dotacja, prefinansowanie, pożyczka) jest dochód beneficjenta.
Jeżeli interesujesz się zakupem pompy ciepła, warto rozważyć skorzystanie z benefitów programu “Moje Ciepło 2024”. Klienci SOLROOF często łączą zakup dachu fotowoltaicznego 2w1 z zakupem pompy ciepła.
Program “Moje ciepło” obejmuje dofinansowanie na pompy ciepła. Wspiera właścicieli i współwłaścicieli w montażu pomp ciepła (powietrznych, wodnych lub gruntowych) w nowych i dopiero powstających budynkach jednorodzinnych. Warunkiem jest zakup nowego sprzętu o klasie efektywności energetycznej A+. Dzięki programowi można otrzymać do 21 000 złotych, co stanowi 45% maksymalnych kosztów kwalifikowanych.
Nabór wniosków jest nadal otwarty, a jego zakończenie planowane jest na rok 2026 lub z przypadku wyczerpania środków. Co ważne program „Moje ciepło” można było dotychczas łączyć z działaniem „Mój Prąd” i zyskać dzięki temu środki na kompleksową termomodernizację budynku.
Wyraźnie zauważalnym krokiem w przód jest również wprowadzenie dodatkowych wytycznych dla osób zainteresowanych instalacją pomp ciepła o wyższej klasie energetycznej, która przekracza minimalne wymagania programu. Wprowadzono także mechanizmy bonusowe dla projektów realizowanych z troską o jak najmniejszy wpływ na środowisko, co wpisuje się w ogólnopolską strategię poprawy efektywności energetycznej budynków.
Ulga termomodernizacyjna jest formą odliczenia od dochodu wydatków na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, mają prawo do ulgi podatkowej, którą uwzględnia się w przypadku składania formularzy PIT-36, PIT-37, PIT-36L lub PIT-28. Ulga termomodernizacyjna realizowana jest już od 2019 roku, aż do jej odwołania (na ten moment to nie nastąpiło).
W kosztach związanych z termomodernizacją można uwzględnić wydatki na stworzenie sieci fotowoltaicznej oraz zakup nowoczesnej pompy ciepła. Limit odliczenia wynosi 53 000 złotych na jednego właściciela. Możliwość odliczenia jest dostępna przy rozliczeniu podatku za bieżący rok podatkowy.
W ramach premii termomodernizacyjnej beneficjent może uzyskać dopłatę do kredytu w wysokości 26% kosztów inwestycji termomodernizacyjnej. Opcja ta dostępna jest dla projektów, w których 50% finansowania pochodziło z kredytu. Aby uzyskać premię, należy zakończyć inwestycję, a premia wypłacana jest jako spłata części kredytu. Z premii termomodernizacyjnej może skorzystać każdy właściciel lub zarządca budynku mieszkalnego, budynku zbiorowego zamieszkania, budynku do realizacji zadań publicznych przez samorząd terytorialny, lokalnej sieci ciepłowniczej lub lokalnego źródła ciepła.
Projekt obejmuje szeroki zakres beneficjentów: od gmin, poprzez spółdzielnie, tzw. TBSy, społeczne inicjatywy mieszkaniowe SIM, wspólnoty mieszkaniowe, aż po właścicieli domów jednorodzinnych.
Nabór do programu wciąż trwa i zostanie zamknięty 30.06 2026 roku.
Program Stop SMOG to program dotacyjny skierowany do obszarów (gmin, powiatów, związków międzygminnych oraz związku metropolitalnego w woj. śląskim) gdzie obowiązuje tzw. Uchwała antysmogowa, o której mowa w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
Program STOP SMOG ma za zadanie wspomóc w wymianie lub likwidacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.
W zakresie programu znajduje się również zapewnienie budynkom dostępu do energii z odnawialnych źródeł energii (w tym fotowoltaiki).
Wysokość dofinansowania zależy od wielkości gminy; dla gminy do 100 tys. Wnioskodawca (gmina) może uzyskać do 70% dofinansowania, dla gmin powyżej 100 tys. mieszkańców procent kwoty dofinansowania może być większy.
Kolejnym projektem realizowanym z ramienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest program “Budownictwo energooszczędne”, którego celem jest poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 poprzez zmniejszenie zuzycie energii lub produkcję energii z odnawialnych źródeł.
Celem programu jest poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 w wyniku zmniejszenia zużycia energii w budynkach oraz zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł.
Z programu mogą skorzystać zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej podmioty takie jak: szpitale, zakłady opiekuńcze, hospicja, muzea, domy studenckie, właściciele budynków zabytkowych oraz organizacje kościelne i związane z nimi stowarzyszenia oraz fundacje.
System SOLROOF powstał jako wysokojakościowa odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na zieloną energię. Stalowy dach 2w1 SOLROOF nie tylko produkuje prąd, ale jest kompletnym rozwiązaniem, w którego skład wchodzi dach fotowoltaiczny z orynnowaniem, obróbkami, elementami instalacji elektrycznej (inwertery i okablowanie). Na specjalne życzenie klienta może zostać zakupiony wraz z montażem oraz rozszerzony o dedykowane pompy ciepła, ładowarki do samochodów elektrycznych, czy banki energii.
Ponadto surowiec, z którego powstał dach SOLROOF (niskoemisyjna stal XCarb® od ArcelorMittal) zapewnia redukcję śladu węglowego i minimalizuje wpływ na środowisko naturalne.
Promowanie zielonego budownictwa i odnawialnych źródeł energii jest istotnym elementem działań Unii Europejskiej, a tym samym Polski. Szereg oferowanych pomocy finansowych do realizacji celów ekologicznych jest na tyle bogaty, że pozwala na sięgnięcie po rozwiązania estetyczne i wyposażone w nowoczesną technologię.
Poznaj system SOLROOF i produkty, o które możesz go rozszerzyć: https://solroof.eu/
Udostępnij ten artykuł znajomym
© Copyright 2024 BP2 sp. z o.o.